Hamilton Music Awards

2013 Industry Awards Winners

1. Artist Manager of the Year

Shauna de Cartier/Helen Britton – Whitehorse
Marc Pollack/Jon Kalter – Walk Off The Earth
Paul Quigley - Said The Whale, Rah Rah, Elephant Stone, Odds, Jeremy Fisher
Tricia Ricciuto – Monster Truck
Madeline Wilson - Lee Harvey Osmond, Blackie and the Rodeo Kings, Harlan Pepper

Winner: Tricia Ricciuto – Monster Truck

2. Instrument Retailer of the Year
Absolute Music
Long & McQuade
Mountain Music
Picks and Sticks
Pongetti Musical Instruments

Winner: Long & McQuade

3. Recording Studio of the Year
B-Town Sound – Walk Off The Earth
Boxcar Sound Recording Studio – Andre Bisson, Ghosts of Memphis
Catherine North – Whitehorse, Paul Federici
Grant Avenue Studio – Poor Angus, The Acoustics, Michael Vallely, Garth Baker, Loril Shannik, The Saint Are Coming, 2x The Mono,
Jukasa Studio – Alexisonfire, Cancer Bats, George Rose Big Band, 1220 Blast
Psychotropic Studios– Weekend Riot Club, Andreas, Allotrope, Buckshot Bebee, Amber Damned

Winner: Catherine North – Whitehorse, Paul Federici

4. Website/Online Publication of the Year
www.cutfromsteel.com
www.hellbound.ca
www.ihearthamilton.ca
www.southernsouls.ca
www.urbanheromagazine.com 

Winner: www.southernsouls.ca

5. Music Teacher of the Year (elementary school) by People’s Choice
Victor Dudalski – Holy Name of Mary
Mike Furlong – Various, HWCDSB
Rosemary Hale – HWDSB Strings Instruction Program
John Mamone – Various, HWCDSB
Dawn Martens, Buchanan Park Elementary School

Winner: Dawn Martens, Buchanan Park Elementary School

6. Music Teacher of the Year (secondary school) by People’s Choice
Dave Tabone – Bishop Ryan SS
Gregory Burton – Hillfield Strathallan School
Trevor Nicoll – Sir Allan MacNab Secondary School
Jon Abell - Westdale Secondary School
Ted Bohn – Westmount Secondary School

Winner: Trevor Nicoll – Sir Allan MacNab Secondary School

7. Music Teacher of the Year (post-secondary school) by People’s Choice
Terry Basom - Mohawk College
Keith Kinder – McMaster University
Emma Rush - Mohawk College
Jamshed Turel – Mohawk College

Winner: Jamshed Turel – Mohawk College

8. Music Teacher of the Year (independent school) by People’s Choice
Ania Fritch
Cydney London-Speers
Kelly Kereliuk
Chris Houston
Kirk Starkey

Winner: Cydney London-Speers

9. Studio Engineer of the Year
Nick Blagona – Weekend Riot Club, Alexisonfire, Sue Leonard
Amy King – The Acoustics, Poor Angus
Darren Magierowski – Alexisonfire, Cancer Bats, Ascot Royals, George Rose Big Band, Black Stone
Scott Peacock - Lee Reed and John P, Hachey The MouthPEACE
Tawgs Salter/Gianni Luminati/Justin Koop – Walk Off The Earth

Winner: Darren Magierowski – Alexisonfire, Cancer Bats, Ascot Royals, George Rose

10. Producer of the Year
Nick Blagona – Weekend Riot Club, 1220 Blast, Allotrope
Michael Chambers – Whitehorse, Paul Federici
Amy King – Poor Angus, Garth Baker
Jessy Lanza & Jeremy Greenspan – Jessy Lanza
Tawgs Salter/Gianni Luminati/Walk Off The Earth – Walk Off The Earth

Winner: Nick Blagona – Weekend Riot Club, 1220 Blast, Allotrope

11. Artist Website of the Year
www.ilovemonstertruck.com
www.killintimeband.com
www.leereed.ca
www.walkofftheearth.com
www.weekendriotclub.com

Winner: www.ilovemonstertruck.com

12. Video of the Year
Jessy Lanza – Kathy Lee, Lee Skinner, Director
Lee Harvey Osmond - Break Your Body Down, Ryan Furlong, Director
Monster Truck – Sweet Mountain River, Davin Black, Director
St Alvia – Mother’s Day, Ben Rispin, Director
Walk Off The Earth – Somebody That I Used To Know, Gianni Luminati, Walk Off The Earth, Director

Winner: Saint Alvia – Mother's Day, Ben Rispin, Director

13. Best Album Artwork
Lee Harvey Osmond – The Folk Sinner
Monster Truck - Furiosity
The Reason – Hollow Tree
Ian Thomas – Little Dreams
Walk Off The Earth – R.E.V.O

Winner: Lee Harvey Osmond – The Folk Sinner

14. Record Label of the Year
Hidden Pony - Said The Whale, Rah Rah, Elephant Stone, Jeremy Fisher, The Danks, Imaginary Cities
Other Songs Music – Scott Orr, Timid, The Brave
Schizophrenic Records - TV Freaks, Born Wrong
Six Shooter Records – Whitehorse, Harlan Pepper
Sonic Unyon Recording Company – Terra Lightfoot, Young Rival, Threat Signal

Winner: Sonic Unyon Recording Company – Terra Lightfoot, Young Rival, Threat Signal

15. Music Retailer of the Year
Cheapies
Dr. Disc
Hammer City Records
Picks And Sticks
The Beat Goes On

Winner: Dr. Disc

16. Music Director (Radio) of the Year
Cole Pops -INDI 101
Chuck Evans – Y108
Michelle Quinn - K-Lite
Jason Rule – CFMU

Winner: Jason Rule – CFMU

17. Publicist of the Year
Cristina Fernandes – Listen Harder
Sean Palmerston – Sonic Unyon, Supercrawl, Hamilton Blues & Roots Fest, Seven Sundays In Gage Park
James Tennant – Steve Sinnicks

Winner: Sean Palmerston – Sonic Unyon, Supercrawl, Hamilton Blues & Roots Fest

18. Radio Show of the Year
Freewheelin Folk Show – CFMU
Get Hammered/Indie Show – Y108
Hellbound – INDI 101
Lou's Control – CFMU
Lullabies in Razorland – CFMU
Watermelon Throwdown – CFMU

Winner: Lou's Control – CFMU

19. Media Person of the Year
Kristin Archer – ihearthamilton.ca
Lou Molinaro – CFMU
Graham Rockingham - Hamilton Spectator
Ric Taylor – CFMU/View Magazine
James Tennant – CFMU, Hamilton Magazine

Winner: Ric Taylor – CFMU/View Magazine

20. Radio Station of the Year
93.3 CFMU
INDI 101
102.9 K-LITE
Fresh 95.3
Y108

Winner: 93.3 CFMU

21. Print Publication of the Year
Hamilton Magazine
Urbanicity
View Magazine
The Hamilton Spectator

Winner: View Magazine

22. Poster Artist of the Year
Anthony Haley
David Kellogg
Jeremy Kemeny
Deborah Spoto

Winner: David Kellogg

23. Major Concert Venue of the Year
Ancaster Fairgrounds
Christie Conservation Area
Copps Coliseum
Gage Park
Hamilton Place

Winner: Gage Park

24. Live Club of the Year
Baltimore House
Club Absinthe
Homegrown Hamilton
Stonewalls
The Casbah
This Ain’t Hollywood

Winner: This Ain't Hollywood

25. Musical Event of the Year by People’s Choice
Burlington Ribfest
Burlington Sound of Music Festival
Festival of Friends
It’s Your Festival
Supercrawl

Winner: Supercrawl

26. Theatre of the Year
Hamilton Place
McIntyre Performing Arts Centre
Studio at Hamilton Place
The Pearl Company
The Staircase Theatre

Winner: The Pearl Company

27. Talent Buyer of the Year
Ken Inouye – Various Venues
Tim Lidster – Homegrown Hamilton
Lou Molinaro - This Ain’t Hollywood
Paula Perri - Copps Coliseum
Brodie Schwendiman – The Casbah

Winner: Lou Molinaro - This Ain't Hollywood

28. Booking Agent of the Year
Live Tour Artists
Paquin Entertainment
S.L. Feldman and Associates
Spherical Productions
The Agency Group

Winner: The Agency Group

29. Tour Manager of the Year
Joe Cacioppo - Buffy Sainte Marie, Dora The Explorer / Walk Off The Earth
Brad Ferguson - Arkells
Duke Foster - Blue Rodeo
John Morely – Hey Ocean! / Walk Off The Earth / Toopy & Binoo / The Strain
Madeline Wilson – Lee Harvey Osmond, Blackie and the Rodeo Kings, Harlan Pepper

Winner: Joe Cacioppo - Buffy Sainte Marie, Dora The Explorer / Walk Off The Earth

30. Live Sound Engineer of the Year
Anthony Cascella – McIntyre Theatre
Stephen Foster – Studio at Hamilton Place
Doug Smith – This Ain’t Hollywood
Michael Stewart – Hamilton Place

Winner: Doug Smith – This Ain't Hollywood

31. Sound and Lighting Company of the Year
AVW Tel Av
Bates Audio
Creative Artists Group
Lou’s Music
Soundbox Productions

Winner: Soundbox Productions

32. Event Photographer of the Year
Alex Bromke
Ted Buck
David McEachern
MISHAFOTOS
Kyle Weir

Winner: David McEachern

33. Piano/Keyboard Player of the Year
Brandon Bliss – Monster Truck
Hunter Eves
Jessy Lanza
Jesse O’Brien - Smoke Wagon Blues Band/Andre Bisson
Nick Succi – Smokewagon Blues Band

Winner: Jesse O'Brien - Smoke Wagon Blues Band/Andre Bisson

34. Special Instrumentalist of the Year
Sonny Del Rio
Yiannis Kapoulas
Loril Shannik
Al Spoto – The Acoustics
Ruth Sutherland

Winner: Yiannis Kapoulas

35. Guitarist of the Year
Andrew Aldridge – Buckshot Bebee and the Secret Boyfriends
Jack de Keyzer
Luke Doucet - Whitehorse
Brian Griffith – JP Riemens & the Fabulous Barflies
Yiannis Kapoulas
Jeremy Widerman – Monster Truck

Winner: Jeremy Widerman – Monster Truck

36. Drummer of the Year
Matt Burns - Brad Cheeseman Group
Ray Farrugia – Lee Harvey Osmond
Steve Kiely - Monster Truck
Danny Lockwood
Gianni Luminati – Walk Off The Earth

Winner: Steve Kiely - Monster Truck

37. Bassist of the Year
Carrie Ashworth - JP Riemens
Brad Cheeseman - Brad Cheeseman/Andre Bisson
Jason Colvecchia - The Smoke Wagon Blues Band
Andrew Eckart – The Acoustics
Jon Harvey – Monster Truck

Winner: Jon Harvey – Monster Truck

38. Local Group of the Year by the People’s Choice
Engine Empire
John Mamone
Marcio Novelli
Still Life
Sons of Revelry
Two Peace Extra Spicy

Winner: John Mamone

39. Canadian Recording of the Year by People’s Choice (Sales over 10,000 units)
Arcade Fire
Arkells
Michael Buble
Monster Truck
Serena Ryder
Whitehorse

Winner: Monster Truck

Share
 buy tickets facebook icon_33 twitter icon_33

Volunteering Opportunities

Now accepting applications and resumes for a number of positions for this year's events.

Volunteer Application

spectator245 2105 chch news logo view
slaight music liuna logo
next steps Counsel-Portfolio-Services-Black
this aint hollywood hamilton magazine2
picks sticks   studio 410 catherine north nick blagona
canadian musician masion neuve stephanie montani harmony organic mishaphotos greater hamilton musician
site design/maintenance: Loveless Media